Only Dark Chocolate

70% Rajoles Dark Chocolate by Enric Rovira

Save Life in Ukraine

#StandWithUkraine

Razom for Ukraine

This bar came with us from Portugal, although it is of Spanish origin. A small square carton envelope looks very similar to the packaging of yesterday eaten Domori bar. But unlike Domori, where carton was bigger, here we have more chocolate - 80 grams versus 50 grams in Domori bar. And this pleases :)

70% rajoles enric rovira bar

The packaging is unassuming, transparent plastic bag inside, but the bar looks good overall. We got lucky with the weather in Portugal (although someone will say it was bad luck) and there was no heat. Perhaps that is why chocolate looks decent and has not melted. The appearance of the bar is nice, the design is not that very interesting, but not that banal.
The smell again reminded me of yesterday's Domori with its slightly floral acid, although here it was not as heavy as that of Domori, a little bit lighter.

70% rajoles enric rovira bar

It has the same floral and acid taste, but, unlike Domori, astringency appeared here. It is not aggressive, light one and passes very quickly. Bitterness and acid dominate, sweetness is in the background. And it's not that I don't like bitter chocolate, 85% MilkBoy or recently eaten 85% Leonidas can confirm that, but I don't quite like something in this bar. Chocolate is not bad, I have become much more tolerant to this kind of chocolate, but this is definitely not my favorite profile - three stars.


Ця плитка приїхала з нами з Португалії, хоча вона іспанського походження. Невеликий квадратний картонний конвертик, дуже схожий на упаковку буквально вчора з'їденої плитки Domori. Але на відміну від Domori, де картонка була більшою, зараз у нас більше шоколаду - 80 грамів проти 50 грамів Domori. І це радує :)
Упаковка невибаглива, всередині прозорий пластиковий пакетик, але плитка виглядає загалом непогано. Нам пощастило з погодою в Португалії (хоча хтось скаже, що не пощастило) і спеки не було. Можливо тому шоколад виглядає пристойно і не розтанув. Зовнішній вигляд плитки приємний, дизайн не те щоб дуже цікавий, але і не банальний.

70% rajoles enric rovira bar

Запах знову ж таки нагадав мені вчорашню Domori своєю трохи квітковою кислотою, хоча тут він був не такий важкий як у Domori, трохи легший.
У смаку також квітковість і кислота, але на відміну від Domori тут з'явилася терпкість. Вона не агресивна, легка і дуже швидко минає. Гіркота та кислота домінують, солодкість на задньому фоні. Та не те щоб я не люблю гіркий шоколад, той же 85% MilkBoy або нещодавно з'їдений 85% Leonidas тому підтвердження, але щось у цій плитці мені не зовсім подобається. Шоколад непоганий, я став набагато більш терпимим до такого виду шоколаду, але це точно не мій улюблений профіль - три зірки.

70% rajoles enric rovira bar

Eugene Platonov

I really eat all this chocolate!

Buy me a chocolate bar 🍫

Subscribe to Only Dark Chocolate

Get the latest posts delivered right to your inbox.

or subscribe via RSS with Feedly!
comments powered by Disqus